Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vaše mjesto za susret sa Bihorom
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 BIHOR I POLITIKA

Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj komentara : 80
Join date : 2009-05-24

BIHOR I POLITIKA Empty
KomentarNaslov komentara: BIHOR I POLITIKA   BIHOR I POLITIKA EmptySun Jan 10, 2010 3:34 pm

BIHOR I POLITIKA

Širok je pojam ta Bihorska politika. Nije ona od jučer i govoriti o politici ne treba se samo osvrtati na današnje vrijeme. Radi potpunije slike o našoj politici treba barem proći kroz našu povijest i osvrnuti se na političke prilike, koje su između ostalog definisale i našu sadašnju politiku. Ne trebamo ići daleko u povijest. Pa čak i da hoćemo ne bismo daleko stigli. Povijest je ono što je zapisano. A o Bihoru i Bihorcima imamo jako malo pisanih dokumenata. Barem onih iz kojih bi se čitala naša politička povijest. Uglavnom su to tuđi dokumenti jer su razni tuđinci o Bihoru i Bihorcima pisali kao o sebi. Svi tragovi pismenosti vode preko knjiga a kojih je veoma malo, jer je po svoj prilici dok je Petnjica bila opština imali smo dokumenata o Bihoru i Bihorcima. Ali nažalost otkad nemamo opštine nemamo ni knjiga ni dokumenata. Točak povijesti ne može se vratiti. Barem ne u tom smislu da vratimo živote naših najmilijih u Bihoru. Ali se može i mora učiniti puno više da u buduće svoju povijest gradimo sami, a ne netko drugi u ime nas.Kako to učiniti ako nemamo svoje ja. Političko ja, svoje političke stavove i svoje političke ciljeve. A mi to još uvijek nemamo. Ali nešto se ipak pokreće. Tehnološki napredak omogućio je i nama Bihorcima da vidimo puno dalje nego što se vidi sa ovih naših brda. Mladi završavaju visoke škole, odlaze u svijet, postaju isti među jednakima. Otvaraju im se oči. Rađa im se potreba da misle svojom glavom i o svom Bihoru. Da bi bolje shvatili pojam bihorske Politike, morali bi prvo razriješiti šta je to Bihor i koga bi trebala zastupati Bihorska politika. Što je ovo što imamo danas? Nisam siguran da današnji Bihorci razmišljaju o Bihoru kao nekad. Hajde da priznamo surovu stvarnost i da se u ovo vrijeme pomirimo sa ovakvim stanjem i da prihvatimo Bihor ovakva kakva je. Pa da se na račun ovakvog Bihora zapitamo što su to politički interesi ovakvog Bihora i koji su nam to politički ciljevi? Vjerujem da niti jedan od visokih političara iz Bihora nema odgovor na ova pitanja. Svakako, svi su spremni na demagogiju i prodavanje jeftinih nglabanja. Nekada se to tako i moglo. Međutim, više tako ne ide.Naravno ako generaliziramo stvar.Čemu ovaj tekst uopšte? Zato što nam ne teče med i mlijeko. Zato što ovakvi nemamo svoje budućnosti. A budućnost je počela. O ovakvim stvarima treba govoriti javno, a ne zabijati glavu u pijesak. Samo se bojim da nije već kasno. Bilo jedno ili drugo, mi o tome nemamo svoj stav. Našom glavom i dalje misle drugi, da nam makar dobro misle. A naša politička elita (i pozicija i opozicija) prstom niti da makne. Bar javnost s time nije upoznata. A kako i bi kada svi žive u svojim svjetovima i ne vide dalje od nosa. Niti savjest da ih zagolica što će im na njihovu djelima reći pokoljenja. Htio sam ovaj članak završiti sa riječima neka im je na čast, ali se sjetih se da oni toga nemaju.
T.Muratović
Na vrh Go down
https://bihor.forumbo.net
 
BIHOR I POLITIKA
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Da li ova politika donosi bilo kakve pozitivne pomake za Bihor?
» Bihor 2009
» Bihor je izvor pitke vode
» Bihor bez „OPŠTINE PETNJICA“ je isto kao čovjek bez svog porijkla
» Pravilnik Foruma "Bihor"

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
 :: Politika-
Idi na: