Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vaše mjesto za susret sa Bihorom
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Razim Bijelic i njegovo djelo

Go down 
AutorPoruka
ajkuna
Moderator
ajkuna


Broj komentara : 89
Join date : 2009-05-24

Razim Bijelic i njegovo djelo Empty
KomentarNaslov komentara: Razim Bijelic i njegovo djelo   Razim Bijelic i njegovo djelo EmptyTue Sep 08, 2009 10:00 pm

Razim Bijelic je nedavno izdao zbirku pjesama pod imenom "BRKA U SRCU MOM"
Inace Bijelic potice iz Brckog tacnije iz sela Brka. Rodjen je 1956.g. i zivi u Atlanti u USA. Sta ga je natjeralo da se okusa u poznim godinama u pisanju stiha reci ce njegovi stihovi u produzetku.



=================================================

BILJEŠKA O AUTORU

Razim Bijelić je rođen 1956. godine, u selu Vučkovci, opština Gradačac (BiH), kao prvo dijete od ukupno troje u porodici Bijelić Adema i Hanče.
Dvije sedmice od njegovog rođenja njegovi roditelji sele u mjesto Brka nedaleko od Brčkog.
U Brci je krenuo u osnovnu školu da bi osnovno obrazovanje završio u Brčkom, a poslije toga uspješno završio srednju školu.
Ženi se sa Azeminom i u sretnom braku dobijaju dva prekrasna sina.
Rat 1992. godine dočekuje u svojoj Brci, gdje sa svojom porodicom ostaje cijelo vrijeme trajanja agresije, osim kada su ih ratna dejstva tjerala da se povuku dublje prema Rahiću, Maoči ili Rašljanima.
Poslije završetka rata, zajedno sa svojom porodicom, 1997. godine seli u SAD, gdje i danas živi.
Pisanjem se nikada nije bavio, a onda iznenada je napisao svoje prve pjesme u februaru 2009. godine.
Uz veliku podršku svoje supruge Azemine kao i prijatelja počinje ozbiljnije pisati, da bi konačno počeo razmišljati o objavljivanju sopstvene zbirke pjesama.
Razim Bijelić ima preko 300 napisanih pjesama i sa inspiracijom koju posjeduje, taj broj će se sigurno uvećati u narednom periodu.


Kuda prijatelju,
Ne prolazi svoj dom
Pogrbljen od mnogih godina
Umoran od sivila cekanja
Dimnjaci su izgubili nadu
Da ce se kupati u dimu
Sresti sa ocima zeljnim
Zarobljenim u samoci hladnoj
Kuda prijatelju,
Zar ne poznajes vrata svoja
Iza njih te cekaju ruke
Udji u svoj dom
Osjeti dodir topli
Pogledaj vene kako skacu
Poruka je njihova jasna
Mozda je poslednji drhtaj
Trazi oprostaj hitno
Sutra moze biti kasno
Dodji prijatelju,
Skini zaborav s ociju
Otvori srcu put
Ceznja da bude proslost
Zagrli sjenu u kuci
Pokloni joj svjetlosti svoje
Dio je duse tvoje
Majka je samo jedna
I zato prijatelju,
Nemoj cekati placa
On je uvijek los glasnik
Sjeti se doma svoga
Sjeti se sjene sto ceka
Koja nestaje polako
Jer ni ona nije vjecna


Kuca kraj plavog mora/B]

U kucici maloj kraj plavog mora
Gdje galebovi sire svoja krila
Zivi jedna zena , zovem je vila
A mome srcu jako mila

Oci smedje kao ljesnjak
Upucuje meni smijesak
Tisinu prekida morski talas
Planiram da je vidim danas

Moje srce je uzburkano k'o bura
Je'l moguce , voli me ta cura
Veliki osmijeh samo je za mene
Nikad nisam ljubio tako lijepe zene

Lice joj je bijelo i potpuno glatko
O kako bi je poljubio slatko
Prema njoj me obuzima strast
Imati je velika je cast

Izlazi iz kuce na njoj bijela svila
Oko mene svoje ruke svila
Na uho mi sapuce njezne rijeci
To mi godi, moje srce lijeci

Setamo polako drzimo se za ruke
Idemo ka moru do ljubavne luke
Oko mene se vrti, sve je bijelo
Jedva cekam da ljubim to tijelo


ajkuna: komentar modifikovan dana: Sun Nov 15, 2009 8:31 pm; prepravljeno ukupno 5 puta
Na vrh Go down
ajkuna
Moderator
ajkuna


Broj komentara : 89
Join date : 2009-05-24

Razim Bijelic i njegovo djelo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Razim Bijelic i njegovo djelo   Razim Bijelic i njegovo djelo EmptySun Nov 15, 2009 7:01 pm

recenzent...______________Zumber Muratović

BRKA U SRCU MOM

Pred nama je tekst izuzetno vrijedne zbirke pjesama pjesnika Bijelić Razima. On je očaran svojim rodnim krajem i pripada onim pjesnicima koji u velikom dijelu zbirke iskazuje sopstveno osjećanje. Iako je ovo njegova prva zbirka pjesama, piše kao svaki znalac. Njegovoj misli dopiru neki novi pjesnički vjetrovi u kojima se krije tajna pjesničkog umijeća. Višesmislenost iskaza i simbola iskazani su jezikom koji je direktan i ujedno apstraktan.
Pjesnik svoju zbirku pjesama sastavlja iz tri dijela i tako opisuje svoje rodoljublje, ljubav koja je vodilja svakog čovjeka i svijet mladih. Na taj način pokazuje svoj raskoš i spremnost da se uhvati u koštac sa tako širokom temom.
Pjesnik se našao u jednom trenutku u vrlo teškoj situaciji, gdje je stupio u borbu za goli opstanak u kojoj je bio ranjen. Upravo u toj činjenici se, poslije duže vremenske distance, krije nadahnuće za poezijom. Podsjeća nas na početak ovog genocidnog rata, suočava sa istinom koju je preživio. Iako je i sam bio žrtva agresije na Bosnu i Hercegovinu, pjesnik ne preza da stvari nazove pravim imenom. Pjeva o svijetu u svom vremenu i većinu svojih pjesama je živio. Njegova poezija je gusto naseljena i prelazi njegove međe. On je pjesnik zavičaja, rodoljublja, i pjesnik ljubavi. To su stihovi koje je njegova duša ispisala. Život nije mazio pjesnika, on ga je iznova u više navrata naseljavao, koji je nekada bio težak, kome se odupire svojom snagom, umijećem i saburom.
Znanje kao inspiracija i neposredna konkretnost, konstrukcija koju gradi otkrivajući samog sebe, nastaje ovdje i tu rentgenski vidimo šta pjesnika tišti. Svaki odlazak, izvan rodnog kraja i sopstvenog puta, je iskustvo više i predstavlja novi izazov.
Pjesnik shvata da je ljudska sudbina put kojim treba da prođe, ne da bi se vratio u prošlost i tako nadoknadio izgubljeno, već da bi se vratio u oazu mira. Sa ovom zbirkom pjesama ulazi u vode poezije, iznosi izvornu tajnu i jezikom imaginacije svakodnevnoj priči daje pravu formu. Veže događaje i stvari, metaforički ih usmjerava do jednog prostora, i tu im dozvoli da se zaljubljeno u svome elastičnom odmorištu opuste. Ljubav je dobar podsticaj pjesnikovom daru. On prvo piše zbivanja a zatim širi miris sreće, dajući mu toplinu i odanost.
Za pjesnika kretanje je igra u prirodi i zahvaljujući sočnom jeziku obraća se djeci, nudeći moderan poetski opus. Njegove pjesme djeca će sigurno razumjeti, iz slike u sliku, uz samo njemu znani ritam dočarava svjetlost dječije radosti, ljepotu igre u prirodi koja je izvor života.
Bez razlike što je ovo prva knjiga, pjesnik svojim pisanjem utire put originalnosti i daje nove smjernice pjesnicima u okruženju.

Iz razloga naznačenih kvaliteta, zbirku pjesama gospodina Razima Bijelića „Brka u srcu mom“ iskreno preporučujem za objavljivanje.
Na vrh Go down
 
Razim Bijelic i njegovo djelo
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
 :: Književnost-
Idi na: