Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Vaše mjesto za susret sa Bihorom
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Ko su ti Bihorci

Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj komentara : 80
Join date : 2009-05-24

Ko su ti Bihorci Empty
KomentarNaslov komentara: Ko su ti Bihorci   Ko su ti Bihorci EmptySat Jan 09, 2010 1:50 pm

KO SU TI BIHORCI

Ja imam posebnu ljubav i odnos prema Bihoru i njegovim ljudima, prema nesreći jednog naroda, jednog područja u Crnoj Gori koji je doživio rastur, raseljavanje, i koji, na žalost i danas ima marginalan položaj u Crnoj Gori, o kome gotovo niko i ne govori, osim što se ponekad izbaci poneka predizborna parola. Sretao sam zadnjih godina neke Bihorce koji su prosto bolesni zbog stanja u kom se Bihor nalazi. Bihor je nekada toliko značio ne samo Sjeveru, nego cijeloj Crnoj Gori. Kad sam ovih godina prolazio Bihorom, upravo njegovim većim dijelom koji je sada u bukvalnom smislu pust, upravo me boljelo to što sam vidio kako nekada bogat, divan kraj sada propada zarastao i u korovinama. Kako par kilometara nema žive duše. Dakle, zbog jednog takvog osjećanja prema Bihoru bilo mi je i žao, pa sam rekao: ''Hajde da vidim ko su ti Bihorci i šta hoće?!'' Kad je riječ o položaju Bihora danas, imam utisak da je sve ove godine Bihor prepuštena sama sebi. Posebno ovaj veći dio koji je pripao Beranama, jer je tamo tako malo ljudi koji, mogu slobodno reći, ne mogu apsolutno ništa učiniti. A moj je utisak da političari iz stranaka sa DPS i SPD-om, a tu prije svega mislim na DPS, nikada od kako su na vlast do sad nisu stavili u prvi plan, pa rekao bih ni u treći plan, pitanje istinskog povratka raseljenika iz ovog kraja. Naravno, sad je stanje vrlo loše. Bihor je još uvijek bio područje koje je bilo jedna cjelina, i geografska i ekonomska, ali sad je razbijena. Čudi me da niko od Crnogorskih političara ne traži poseban status da Petnjic postane opština, što bi bilo normalno u ovim vremenima kada se priča o ustavima u Crnoj Gori s obzirom na to da je Bihor kao jedinstven dio Crne Gore, pa ne treba izmišljati nešto što je već Bogom dano. Takva Bihor kao regija bi onda imao neke svoje organe koji bi mogli dati nove impulse, dati dah života, i ujediniti Bihorce. Tada bi se i ljudi vraćali svojim kućama. Ako bi se Bihorski dio koji pripada Beranama izborio za neki poseban status mislim na opštinu Petnjica, onda bi on lako mogao uspostaviti bolje odnose sa ostalim dijelom koji pripada Bijelom Polju. To bi bilo samo vraćanje onome što je već stotinama godina postojalo. Veliko je interesovanje građana Bihora je da se Petnjici vrati statut opštine, i naravno, ono što bi Bihorcima od sveg srca poželio, to je da se Bihor vrati sam sebi, na onaj način na koji smo govorili na početku. Kad bi svi u ovoj Crnoj Gori na jedan pravi način cijenili šta je to Bihor, šta on znači Crnoj Gori, da se u tom pravcu vodi briga o Bihoru, da Bihor ne bude nikakva ''lijeva strana'', ni stranačka, ni partiska - za mene bi to bila velika sreća.

study study
Na vrh Go down
https://bihor.forumbo.net
 
Ko su ti Bihorci
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» I Bihorci su dio Crnogorskog naroda!
» Bihorci čekaju Đukanovića da im ostvari san
» Bihorci u dijaspori trebaju uzeti stvar u svoje ruke

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
 :: Bihor u srcu-
Idi na: